Cirkev uznala hrdinské čnosti sestry Lucie, jednej z troch fatimských pastierikov

Vatikán 22. júna (VaticanNews) Cirkev uznala hrdinské čnosti rehoľnej sestry Lucie dos Santos, jednej z troch fatimských pastierikov. Získava tak titul ctihodnej Božej služobníčky. Uznané bolo aj mučeníctvo desiatich kňazov a desiatich laikov zo Sevillskej arcidiecézy zabitých počas Španielskej občianskej vojny v roku 1936 – budú vyhlásení za blahoslavených.

Pápež František vo štvrtok 22. júna pri stretnutí s prefektom Dikastéria pre kauzy svätých kardinálom Marcellom Semerarom schválil zároveň i dekréty o hrdinských čnostiach ďalších štyroch Božích služobníkov.

Cirkev uznala hrdinské čnosti sestry Lucie, jednej z troch fatimských pastierikov 1

Fatimskí pastierikovia 

Strážkyňa tretieho fatimského tajomstva

Ctihodná Božia služobníčka sestra Lucia, ktorá bola strážkyňou tzv. „tretieho fatimského tajomstva“ sa narodila v roku 1907 v Aljustrele. V roku 1917 mala sériu zjavení Panny Márie v Cove de Iria v portugalskej Fatime spolu so svojimi dvoma bratrancami Františkom a Hyacintou Martovými. Tí o niekoľko rokov nato zomreli v dôsledku španielskej chrípky a tak Lucia zostala jedinou strážkyňou posolstva, ktoré jej zverila Panna Mária a ktoré na podnet biskupa z Leirie Josého Alvesa Correiu da Silvia zapísala do štyroch dokumentov v rokoch 1935 až 1941. Ďalší spis z roku 1944 obsahoval tretiu časť, takzvané „tretie tajomstvo“. Bol zaslaný do Ríma a prvýkrát bol otvorený v roku 1960. Zverejnený bol až v roku 2000 sv. Jánom Pavlom II., ktorý mal osobitnú úctu k Panne Márii Fatimskej.

Sr. Lucia dos Santos

Sestra Lucia počas svojho dlhého života žila v oddanej starostlivosti o mariánske posolstvo. Stala sa karmelitánskou sestrou kláštora v Coimbre, kde zomrela 13. februára 2005, len necelý mesiac pred svojimi 98. narodeninami. Dňa 13. mája 1967 odišla sestra Lucia do Fatimy, aby sa tam stretla s pápežom sv. Pavlom VI. Viackrát sa tu stretla aj s pápežom sv. Jánom Pavlom II.  (v roku 1982, 1991 a 2000). Po smrti sestry Lucie navštívil Fatimu v roku 2010 aj pápež Benedikt XVI. Svätý Otec František sem zavítal v roku 2017 a kanonizoval pastierikov Františka a Hyacintu. Fatimu pápež navštívi aj tento rok 5. augusta v rámci svojej cesty do Lisabonu na Svetové dni mládeže.

Dvadsať španielskych mučeníkov

Medzi 20 spomínanými mučeníkmi z čias Španielskej občianskej vojny (konkrétne z roku 1936) je aj farár Manuel González-Serna Rodríguez z oblasti Sevilly. V skupine mučeníkov je celkovo 10 kňazov a desať laikov, medzi nimi aj farár Mariano Caballero Rubio, ktorému pred zabitím vypálili faru, i 19-ročný seminarista Enrique Palacios Monrabà, ktorý bol zavraždený spolu so svojím otcom. Medzi mučeníkmi sú aj právnik, lekárnik, členovia farskej rady a zvonár klarisiek, ktorý žil so svojou ovdovenou matkou v blízkosti kláštora.

Zdroj: Cirkev uznala hrdinské čnosti sestry Lucie, jednej z troch fatimských pastierikov (tkkbs.sk)

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás