??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤
Rožňava 27. januára (TK KBS) Ďalšie „Slovo pastiera v čase pandémie“ napísal rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Tentoraz je určený všetkým rodinám. V liste ich povzbudzuje k správnemu postoju k tajomstvu prijímania a prežívania obety v živote kresťana, v živote rodiny či spoločenstva. Zároveň dáva tip, ako prežiť tohtoročný sviatok Obetovania Pána – ako vyvrcholenie 40-dňovej modlitbovej iniciatívy za rodinu (iniciatíva „Vytvorme Nazaretský dom“), ktorá začala na podnet biskupa 25. decembra 2020.
– – – – –
Slovo pastiera v čase pandémie
Drahé rodiny!
Pozdravujem všetky rodiny, osobitne tie, ktoré prijali pozvanie k modlitbovej iniciatíve Vytvorme „Nazaretský dom“, v čase od Slávnosti Narodenia Pána – od 25. decembra 2020 do sviatku Obetovania Pána – do 2. februára 2021. K tejto modlitbe boli pozvané všetky rodiny, aj duchovné a viem, že mnohí ste sa do tejto modlitby zapojili, pretože šlo a ide o nás samých, o naše rodiny, o naše individuálne, ale aj spoločné dobro. Ak si pre svoje rodiny vyprosujeme pomoc a ochranu a neustaneme v tom ani po 2. februári, obdarovanie, ktoré dostávame a dostaneme od Pána my, bude sa našim prostredníctvom šíriť ďalej bez nejakých zložitých plánovaní. Lebo bude prichádzať od Ježiša a to zvlášť na orodovanie jeho Mamy a svätého pestúna – teda cez Máriu a Jozefa.
Hlbšie vyjadrené motívy potreby modlitby som uviedol v liste, ktorý som napísal k 25. decembru, keď som vás vyzýval k modlitbovej aktivite. V dňoch, keď sa blížime k sviatku Obetovania Pána, v ktorý sa chceme opäť naplno odovzdať Bohu Otcovi obetovaním seba samých, našich rodín a príbytkov, chcem upriamiť pozornosť na tento sviatok, na chápanie obety v živote kresťana a prežívanie jej zmyslu. Tiež chcem navrhnúť, ako by sme mohli v rodinách prežiť Deň Obetovania Pána.
Slovo „obeta“ nesie v sebe niečo ťaživé, nepríjemné – takto sa to javí na prvé počutie, na „prvý pohľad“. Niečoho sa treba vzdať, zrieknuť, niečo musím stratiť, zanechať, ako následok príde smútok, nostalgia… Ale ak je obeta naplnená láskou, nič ju nepribrzdí…
Pán Ježiš, keď mal 40 dní, bol obetovaný svojmu Otcovi podľa Zákona. Mária s Jozefom, poslušní Božiemu zákonu ho priniesli do chrámu a priniesli aj obetný dar – pár hrdličiek alebo dva holúbky – dar, ktorý boli schopní priniesť ako ľudia chudobní. Predpovedaný „meč bolesti“ isto nebol ničím príjemným pre Máriu a čoskoro prišlo prenasledovanie Herodesom, útek do Egypta…
Svätá Rodina – Ježiš, Mária a Jozef bola zasvätená Bohu, oni sa dobrovoľne obetovali Bohu a preto, že patrili Bohu, boli najšťastnejšími ľuďmi na tejto zemi, ale samozrejme neobišlo ich ani zriekanie a utrpenie. Božieho Syna naša spása stála život.
Vieme, že utrpenie, zriekanie, obeta, kríž neobíde ani jedného človeka. Túto skutočnosť môžeme prežívať trpne alebo ako tí, ktorí patria Bohu, ktorí sú mu zasvätení, ktorí sa mu dobrovoľne, z lásky obetovali. Títo a verím, že chceme patriť k nim aj my všetci, vedia prijať náročnosti života a premieňať ich na obetu Bohu v spolupráci s Ježišom Kristom – za spásu sveta. Obeti sa dá dať zmysel. A potom je človek ochotný a schopný aj dobrovoľne niečo priniesť ako obetu, lebo vie, že to má význam pre neho, ale aj pre druhých. V konkrétnosti priniesť toľko, koľko môžeme. Boh nehľadí na množstvo, ale na lásku, ochotu.
Manželia, rodičia – či vám je ťažko priniesť nejakú obetu pre milovaného manžela, pre milovanú manželku, pre milované deti? Obeta v živote človeka – jej zmysel, význam, dobrovoľnosť…
Ako prežiť 2. február 2021 – sviatok Obetovania Pána? Môžeme zopakovať návrh, ktorý som dal na začiatku modlitbovej iniciatívy. V tento deň:
1. Chceme aj my obetovať samých seba, naše rodiny, naše príbytky Bohu Otcovi – najkrajším vyjadrením tohto úkonu bude obnovenie krstných sľubov v rodinách – pri krste sme boli naveky pomazaní, naveky poznačení ako tí, čo patria Bohu, jemu zasvätení, jemu obetovaní.
2. Pomodlíme sa desiatok ruženca k Duchu Svätému s vierou, že On, ktorý vstúpil do nášho života pri krste, má moc oživovať tieto dary v našich dušiach a pôsobiť v našich rodinách. Chceme žiť v spoločenstve s Najsvätejšou Trojicou.
3. Svätá Rodina najdokonalejšie priblížila prežívanie vzťahov v Najsvätejšej Trojici a preto chceme pozvať Svätú Rodinu do našich príbytkov, nasledovať príklad jej života, vzťahov a prosiť o jej pomoc a ochranu.“
Je možné pomodliť sa napríklad modlitbu sv. Jána Pavla II.
„Svätá rodina z Nazareta, spoločenstvo lásky Ježiša, Márie a Jozefa, vzor a ideál každej kresťanskej rodiny, tebe zverujeme naše rodiny. Otvor srdcia rodín pre vieru, prijatie Božieho Slova, pre vydávanie kresťanského svedectva, aby sa stali žriedlom nových a svätých povolaní. Povzbuď mysle rodičov, aby boli dobrými vodcami pre svoje deti, aby sa o ne starali s láskou, svedomitosťou, múdrosťou a aby ich s bázňou viedli na ceste k duchovným a večným hodnotám. Prebuď v srdciach mladých ľudí správne svedomie a slobodnú vôľu, aby dozrievali v múdrosti, veku a milosti a boli otvorení veľkoryso prijať dar Božieho povolania. Svätá rodina z Nazareta, daj aby sme kontemplovaním a nasledovaním tvojej úprimnej modlitby, veľkodušnej poslušnosti, dôstojnej chudoby a panenskej čistoty, boli pripravení plniť Božiu vôľu a sprevádzať tých, ktorí sú povolaní k osobitnému nasledovaniu Krista, „ktorý za nás dal seba samého“ (Porov. Tít 2, 14). Amen.
(Ján Pavol II., Vatikán, 26. 12., na sviatok Svätej rodiny 1993)
4. A je možné urobiť z tohto dňa – z 2. februára sviatok v rodine, poďakovať Bohu i sebe navzájom za všetko, čo dostávame od Pána, od seba navzájom, za to, že si môžeme byť navzájom darom…
5. Nezanechať dennú modlitbu za našu rodinu – modalitu si každá rodina samozrejme volí sama a hoci by to bola len krátka modlitba, nech sme spojení so Svätou Rodinou aj naďalej a stále. Krátka, strelná modlitba – napr. „Ježiš, Mária, Jozef! Vám zverujem svoje srdce i svoju dušu“ – je možná v každej chvíli života.
S vďakou za krásne spoločenstvo, ktoré sme vytvorili v modlitbe počas tohto obdobia a s nádejou, že ono pretrvá aj naďalej, žehnám všetkým rodinám, spoločenstvám a všetkým, ktorí rodinám pomáhajú, podporujú ich a stoja na strane rodiny, jej práv a dôstojnosti.
Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup
Prevzaté z: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20210127020
Comments are closed.