Baránek: Odluka cirkvi? Ja zas nechcem, aby moje dane šli na mimovládky, ktoré presadzujú LGBT agendu

ROZHOVOR Návrh o odluke cirkvi z dielne SaS? Primitivizmus a obyčajný populizmus. Ja tiež nesúhlasím, aby sa z mojich daní financovali mimovládne organizácie, ktoré presadzujú LGBT agendu, hovorí pre Denník Slovensko politický analytik Ján Baránek.

Ako vnímate najnovšie sprísňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu? Ide o adekvátnu reakciu vlády?

Nie som epidemiológ ani lekár, ale keď to hodnotím z racionálneho uhla pohľadu, tak je to ako keby sa tu chceli ľudia hrať na bohov, lebo ten vírus tu momentálne je a ak si niekto myslí, že nejakými sprísnenými a veľmi prísnymi opatreniami sa nám podarí s ním vysporiadať, tak si myslím, že je na omyle.

Celá história ľudstva nám vraví, že tu boli živelné pohromy a tragédie. Ľudia umierali, či sa to niekomu páči, alebo nie. Keby to bola ebola alebo španielska chrípka, tak nepoviem ani slovo, ale stále sa bavíme o ochorení, ktoré má u prevažnej časti populácie taký priebeh, že ľudia ani nezistia, že ten vírus mali. Potom mi tie opatrenia pripadajú neadekvátne a opakujem už niekoľko mesiacov, že stále sme nevideli vyčíslenie nepriamych obetí týchto sprísnených opatrení a nejaké porovnanie s priamymi obeťami na vírus. Toto všetko sa dá vyčísliť, ale neviem, z akého dôvodu sa to nedeje.

Myslíte si, že je to teda čisto virologické rozhodnutie, ako vraví premiér, alebo je to politika?

Myslím si, že je to politická hra. Keď vyšlo najavo, že nie sú zápisnice z obdobia, keď zasadal krízový štáb a vydával každý deň nejaké rozhodnutia, tak mu (premiérovi) neverím. Ďalšia vec je, že tam nemôžu rozhodovať len lekári a virológovia, tam musia byť aj predstavitelia iných profesií.

Teraz je aktuálna téma odluky cirkví od štátu. Igor Matovič aj Boris Kollár sa dostali kvôli tomu do konfliktu s SaS pre jej návrh o odluke cirkví. Ako vnímate tento návrh z dielne SaS?

Primitivizmus a obyčajný populizmus. Neviem, na čo to vyťahujú. Ja tiež nesúhlasím, aby sa z mojich daní financovali NGO (mimovládne organizácie), ktoré presadzujú LGBT agendu. Navyše tu máme vatikánsku zmluvu, takže potom by asi podľa toho návrhu bolo treba vypovedať aj tú, ak s tým chceme niečo robiť.

Neviem, ako si SaS predstavuje, že treba vyňať sakrálne pamiatky, ktoré sú vo vlastníctve cirkví. Celé je to hrubý populizmus, ktorý hrá na tie najnižšie pudy obyvateľstva, pretože dnes je moderné kritizovať kresťanstvo ako také, vyťahovať len to zlé, čo sa v kresťanstve deje alebo udialo a toto je naskočenie na tú vlnu, ale tým najprimitívnejším spôsobom.

…takže je to podľa vás nepriechodný návrh?

On nie je iba nepriechodný, ale nezmyselný. Ten status quo, ktorý tu je, je optimálny, pretože sa netýka len katolíckej cirkvi, ale všetkých cirkví na Slovensku. Bol by som veľmi zvedavý na to, ako by prežili. Je jedno, či je to katolícky, evanjelický alebo židovský duchovný, on z niečoho musí žiť a tie menšie cirkvi by mohli s tým mať pri odluke veľký problém. Takže, ak sa chce niekto vymedziť voči kresťanom, respektíve katolíkom, tak nesmie zabúdať na to, že sa vymedzí aj voči veriacim z iných cirkví… Len aby sa nestalo, že s vaničkou vylejú aj dieťa. Môže sa to veľmi ľahko stať.

Ako vnímate reakciu Igora Matoviča, ktorý povedal, že v SaS vidia iba peniaze a uviedol, že naštval netolerantných ateistov?

Nebyť zase toho jeho nešťastného podania, tak mu musím v tomto dať za pravdu, hoci jeho cieľom, ako premiéra, by nemalo byť niekoho naštval. Premiér tu nie je na to, aby niekoho naštval, ale skôr na to, aby riešil problémy a upokojoval. Čo sa samotného postoja voči návrhu SaS, tak v tom s ním súhlasím.

Aký je váš názor na protesty v Bielorusku? Skončí Lukašenko?

Uvidíme, ako zareaguje Putin, či ho podržia. Treba to vidieť optikou toho, čo sa tam reálne deje a teraz mám namysli tú prehnanú surovosť policajných zásahov, pretože to bolo za čiarou. Na druhej strane neviem vylúčiť názory, ktoré to dávajú do spektra tých „majdanov“. Ak je to tak, tak je Lukašenkova reakcia veľmi nešťastná a skôr poukazuje na jeho odtrhnutie od reality. Všetko nasvedčuje tomu, že tie brutálne policajné zásahy nie sú nahraté. Je to za čiarou a aj prípadné sympatie, ktoré by mohol od konzervatívnej časti Európy získať si týmto dosť likviduje, pretože ak sú zverejnené videá reálne, tak je to ďaleko, ďaleko za hranou.

Myslíte si, že sa za Lukašenka v tomto prípade nepostaví ani Putin?

Putin sa za neho postaví, on nie je háklivý na takéto veci. Vezmime si len to, ako toleruje, čo sa deje v Čečensku, ale bude za to niečo chcieť, lebo Lukašenko v posledných rokoch prišiel do konfliktu aj s Putinom, a ak bude Putin ochotný zachraňovať Lukašenka, tak to bude Lukašenka niečo stáť a cena nebude malá.

Čo si myslíte o vešaní dúhových vlajok na sochy Ježiša Krista, Pápeža Jána Pavla II. a iné kresťanské pamiatky, ktorými sa v uplynulých týždňoch prezentovali aktivisti LGBTI v Poľsku, ale aj u nás?

Jasné, že je to provokácia. Čo iné to môže byť? Blbá, primitívna provokácia. Čo nám tým chcú povedať? To je dobré len na to, aby sa konflikt prehlboval. Takéto prejavy sú hodné tak Pussy Riot. Komunite LGBT ide o to, aby sa vzájomná animozita prehlbovala. My, konzervatívci alebo kresťania nerobíme podobné veci. Zbytočne neprovokujeme, takže neviem, na čo to robia, ale keď chcú konflikt, tak nech v tom pokračujú. Poviem to sprosto: „Stále nás je viac.“

— Tomáš Pilz

Zdroj: https://dennikslovensko.sk/54247/baranek-odluka-cirkvi-ja-zas-nechcem-aby-moje-dane-sli-na-mimovladky-ktore-presadzuju-lgbt-agendu//

Súvisiace:
Realizácia festivalu Dúhový Pride 2020 bola možná len vďaka finančnej podpore súčasnej vlády

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás