Áno, gender učebnice pre deti existujú. Overovatelia faktov prehrali súd s českým konzervatívnym právnikom

Český fact-checkingový portál Manipulátoři.cz opäť zakopol. Pred niekoľkými dňami totiž prehral súd s českým konzervatívnym advokátom Jakubom Křížom. Prípad sa týka sexualizácie detí a ich vystavovania gender ideológii na Pyrenejskom polostrove, ktoré podporujú španielske úrady.

Český konzervatívny advokát Jakub Kříž uspel v súdnom spore s tamojším portálom na overovanie faktov Manipulátoři.cz. Na sociálnej sieti na to upozornila miestna Spoločnosť pre obranu slobody prejavu (SOSP), ktorá bojuje proti novodobým formám cenzúry.

Korene ich sporu siahajú do roku 2018, keď Kříž ako jeden z hostí diskusie na tému gender ideológie organizovanej českým spravodajským webom Echo 24 vyslovil citát v nasledovnom znení: „V Španielsku sú učebnice pre nižší stupeň základnej školy, kde majú nakreslené dievčatká s penisom a chlapčekov s vagínou. Dokonca bola taká reklama na autobuse.”

Web Manipulátoři.cz krátko nato uverejnil sériu na seba nadväzujúcich článkov, v ktorých Kříža predostrel ako klamára a manipulátora. V textoch dospel k názoru, že žiadna takáto učebnica v Španielsku „nikdy neexistovala a neexistuje“ a vraj ide o „holý výmysel“.

Kto je tu manipulátor?

Kříž im v roku 2021 odpovedal blogom, v ktorom priniesol hneď dva dôkazy existencie takýchto pofidérnych učebníc, navyše podporovaných orgánmi verejnej moci. Portál podľa svojich tvrdení zažaloval niekoľko mesiacov pred jeho uverejnením.

Prvým príkladom je učebný materiál Chicas y chicos. Identidad y cuerpo (Chlapci a dievčatá. Identita a telo) z roku 2016, v ktorom sa píše, že „sú dievčatá s vagínou a dievčatá s penisom. Sú chlapci s vagínou a chlapci s penisom“. Uvedenú myšlienku sprevádza aj ilustrácia nižšie.

„Tento učebný materiál pritom nie je iba odporúčaný oficiálnymi inštitúciami Španielska – Aragonské centrum prostriedkov pre inkluzívne vzdelávanie (Centro Aragonés de Recursos para la Educación Inclusiva) zriadené ministerstvom školstva, kultúry a športu regiónu Aragon –, ale aj o ňom hneď v roku 2016 informovali médiá. Napríklad Huffington Post alebo denník ABC,“ prízvukoval Kříž.

Áno, gender učebnice pre deti existujú. Overovatelia faktov prehrali súd s českým konzervatívnym právnikom 1

Ďalším príkladom je učebná pomôcka Somos como somos (Sme, akí sme), ktorá je určená rovno pre materské škôlky. Materiál obsahuje na strane 31 vystrihovačku umožňujúcu voľne kombinovať na bezpohlavnej postavičke rôzne primárne a sekundárne pohlavné znaky – penis, vagínu a ženské prsia. Deti podľa pomôcky treba viesť k tomu, že žiadna kombinácia týchto znakov nie je menej hodnotná než iná.

„Pokyny pre vyučujúcich ďalej uvádzajú, že sexuálne orgány nemajú byť analyzované ako niečo binárne, ale ako kontinuálna forma. Priamo k vystrihovačke potom pokyny vyzývajú, aby vyučujúci s deťmi rôzne obmieňali pohlavné orgány a navrhovali im ‚ženy s penisom a mužov s vagínou‘,“ pokračuje Kříž.

Pomôcka je odporúčaná španielskym ministerstvom zdravotníctva, sociálnych služieb a rovnosti v publikácii Abrazar la diversidad: propuesta para una educación libre de acoso homofóbico y transfóbico (Objať rozdielnosť: návrhy pre vzdelávanie oslobodené od homofóbneho a transfóbneho obťažovania) na strane 80.

Áno, gender učebnice pre deti existujú. Overovatelia faktov prehrali súd s českým konzervatívnym právnikom 2

CELÝ ČLÁNOK NÁJDETE TU: https://dennikstandard.sk/216467/ano-gender-ucebnice-pre-deti-existuju-overovatelia-faktov-prehrali-sud-s-ceskym-konzervativnym-pravnikom/

podporte nás sdzr

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

[simpay id="9867"]
[simpay id="9877"]
[simpay id="9880"]
[simpay id="9882"]
[simpay id="9893"]
[simpay id="9896"]

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás