Svätý Michal Archaniel, ochranca svätej omše
V XII. storočí napadol portugalské kráľovstvo nepriateľ a ľud sa ocitol vo veľkom súžení. V záujme záchrany krajiny vzýval portugalský kráľ Alfonse Enriques a jeho ľud svätého Michala: archanjel kráľovi v bitke mimoriadne pomohol! Útočníci utiekli a opustili kráľovstvo bez toho, aby niekto z kráľovského vojska zahynul.
Na pamiatku tohto zázračného zásahu založili Alphonse Enriques a Louis XI. vo Francúzsku Rytiersky rád na počesť svätého Michala. Obaja vládcovia verili, že pod vedením svätého Michala budú ich armády v bitkách víťazné.
Rád bol založený 1. augusta 1469, aby sa tak vyjadrila vďačnosť tomuto archanjelovi a 29. septembra kráľ spolu s rytiermi Rádu putoval na Mont Saint -Michel. Tento Rád mal dvojitý význam: uctieval svätého Michala a umožňoval viesť francúzskych šľachticov k zodpovednosti.
Ako nám svätý Michal môže pomáhať dnes?
Počas pandémie bolo ťažké ísť na svätú omšu. Mnoho ľudí sa stále obáva možnosti ďalších protiepidemických opatrení, ktoré by zakazovali jej verejné slávenie.
Svätému Michalovi sa právom hovorí „Ochranca a obranca svätej obety omše“. Chráni svätú omšu aj tých, ktorí sa chcú na nej zúčastniť.
V kánone tradičnej (tridentskej) omše sa píše: „Supplices te rogamus omnipotens deus: jube haec perferri par manus sancti Angeli tui in sublime altare tuum, in conspectu divinae majestatis tuae“, čo znamená: „Ponížene prosíme Teba, všemohúci Bože: prikáž ich preniesť rukami svojho svätého Anjela na svoj nebeský oltár, pred tvár svojej božskej velebnosti… “.
Keď pápež Svätý Lev Veľký slávil jedného dňa svätú omšu a povedal tieto slová, uvidel svätého Michala zostúpiť na oltár, vziať Hostiu, odniesť ju do neba a položiť na nebeský oltár, kde Kristus je neustále obetovaný pred svojím Otcom, potom ju znovu priniesol na oltár so slovami: „Čo som práve urobil pred tvojimi očami, robím každý deň a toľkokrát, koľko sa Ježiš, môj Majster, obetuje mečom svojho Slova, ktoré vložil do rúk svojich služobníkov (kňazov) “.
Spôsob, ako uctievať svätého Michala
Najväčším aktom lásky, na ktorom sa môžeme zúčastniť, je svätá omša. Počas nej sme účastní umučenia, zmŕtvychvstania a nanebovstúpenia Ježiša Krista. Každá svätá omša má nekonečnú hodnotu a šíri svoje blahodarné účinky po celej zemi, ale aj na duše zosnulých. Z úcty k svätému Michalovi môžeme slúžiť sväté omše na jeho počesť, s úmyslom. aby sa konali denne, tak ako za čias Ľudovíta XI..
Modlitba pápeža Leva XIII.
k svätému Michalovi archanjelovi
Svätý Michal archanjel, bráň nás v boji,
buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla.
Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc.
A ty, knieža nebeských zástupov,
Božou mocou zažeň do pekla satana
a iných zlých duchov,
ktorí sa na skazu duší potulujú po svete.
Amen.
Comments are closed.